Blog Yazıları

ECOVADİS NEDİR VE NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

EcoVadis 2007 yılında kurulan, bugün özel ve kamu şirketlerini sosyal, etik ve çevresel etkileri açısından değerlendiren dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik derecelendirme araçlarından biridir. Son on yılda, dünya çapında 65.000’den fazla derecelendirilmiş şirketten oluşan bir ağ kurmuştur.

EcoVadis değerlendirmesi, kapsamlı dokümantasyon analizine dayalı olarak bir şirketin önemli sürdürülebilirlik etkisini derecelendiren ücretli bir hizmettir. Değerlendirme tüm şirketlere açıktır ve tedarik zinciri boyunca şeffaflığı sağlamak için bir araç olarak kullanılabilir. Şirketler (ya da ‘alıcılar’) tedarikçilerine bir davetiye göndererek EcoVadis değerlendirmesinden geçmelerini talep edebilir, ardından süreç ve sonuçlarla ilgili bildirimler alınmaktadır.

EcoVadis’in metodolojisi Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları (UNGC, GRI, ISO ve daha fazlası) üzerine inşa edilmiş ve sürekli olarak güncellenmiştir. Bu standartlar dört ana temada 21 gösterge belirlemek için kullanılmıştır. Bu dört ana tema Çevre, Çalışma ve İnsan Hakları, Etik ve Sürdürülebilir Tedarik’tir. Temalar ve ilgili göstergeler aşağıdaki gösterilmektedir.

EcoVadis sertifikası almanın ilk adımı EcoVadis web sitesine kaydolmaktır. Sizden bir şirket profili oluşturmanız, ticari faaliyetinizi belirtmeniz ve iletişim bilgilerinizi güncellemeniz istenecektir. Bu bilgiler daha sonra EcoVadis tarafından sektörünüze, faaliyet gösterdiğiniz ülkeye ve büyüklüğünüze göre şirketiniz için özelleştirilmiş bir anket oluşturmak için kullanılır.

Platforma girdikten sonra, kaydettiğiniz ilerlemeyi görebileceğiniz, EcoVadis ‘ten en son haberleri kontrol edebileceğiniz ve anketi doldurmaya başlayabileceğiniz Dashboard sayfası bulunmaktadır. Anket her şirkete göre EcoVadis tarafından özelleştirilmektedir bu sebeple ankette bulunan sorular değişkenlik göstermektedir. Anketinizi tamamlayıp gönderdikten sonra, atanmış EcoVadis uzmanları, cevaplarınızın doğru belgelerle desteklenip desteklenmediğini ve EcoVadis kriterlerine uyup uymadığını kontrol etmek için cevaplarınızı ve yüklediğiniz belgeleri analiz edecektir. Sürecin kendisi yaklaşık 6 ila 8 hafta sürer. Ankete verilen cevaplar analiz edildikten ve sonuçlar yayınlandıktan sonra e-posta yoluyla bilgilendirilme EcoVadis tarafından yapılmaktadır.

Puanınızı aldıktan sonra EcoVadis madalyanızı da alabilirsiniz. 45’in altındaki genel puanlar için veya 20’den düşük bir tema puanı varsa madalya verilmez. Bir şirket bronz madalya (45>), gümüş madalya (54>), altın madalya (66>) veya platin madalya (73>) alabilir. Aşağıdaki görselde EcoVadis madalyaları verilmiştir;

Madalya, değerlendirmenin tamamlandığı yılı bildirir ve şirketinizin web sitesinde ve iletişimde kullanılmaktadır. Ayrıca, EcoVadis web sitesindeki sonuçları tedarik zinciri isterse ağındaki diğer şirketlerle paylaşabilmektedir. EcoVadis’in sürdürülebilirlik karnesi yayınlandıktan sonra 12 ay boyunca geçerlidir. 12 ay geçtikten sonra puan kartınıza erişmeye devam edebileceksiniz ancak sonuçları artık herkese açık olarak paylaşamayacaksınız. Puan kartınızın geçerliliği hakkında daha fazla bilgiyi EcoVadis platformunuzda yayın tarihinin yanında bulabilirsiniz.

Sustainable Future olarak EcoVadis’ in hazırlık ve değerlendirme sürecinde danışmanlık vermekteyiz. EcoVadis hakkında daha detaylı bilgi ve yardım için bize ulaşabilirsiniz.

Çağatay Yılmaz
Çevre Mühendisi

Kaynaklar:

https://support.ecovadis.com/hc/en-us

https://support.ecovadis.com/hc/tr/articles/115002531307-EcoVadis-Nedir-