Bizden ve Dünyadan Haberler

FIT FOR 55: AVRUPA PARLAMENTOSU 2030 İKLİM HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN TEMEL YASALARI ONAYLADI!

Avrupa Parlamentosu üyelerinin aldığı karara bağlı olarak, Avrupa Birliği’nin 2030 yılına kadar net sera gazı emisyonlarını 1990 seviyelerine göre en az 55% oranında azaltmasını hedefliyor. Bu alınan karar ışığında, 5 yeni yasa Parlamento tarafından kabul edildi.

2030 yılına kadar hedeflenen emisyon miktarına ulaşmak, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın gerçeğe dönüşmesi için büyük önem taşıyor. Ayrıca bu anlaşma, Avrupa’nın 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim nötr kıtası olmasını da hedefliyor.

Avrupa Parlamentosu Üyeleri, havacılık ve denizcilik dahil olmak üzere AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi reformunu, Karbon Sınırı Ayarlama Mekanizmasını ve yeni bir Sosyal İklim fonunu kabul etti.

Emisyon Ticaret Sistemi reformu

Sera gazı emisyonlarının ETS kapsamındaki sektörlerde 2005 seviyelerine oranla 2030 yılı içinde 62% azaltılması beklendiğinden ETS’yi göz önüne çıkartıyor. Bunun yanı sıra, 2026’dan 2034 yılına kadar şirketlerin ücretsiz tahsilatları kademeli şekilde kaldırılıp, 2027 yılında ETS kapsamındaki sektörlerin karayolu taşımacılığı ve binalardaki yakıtları için yeni bir emisyon ticaret sistemi (ETS II) hazırlanıyor.  2027 yılında enerji fiyatlarında olağanüstü bir yükseliş yaşanması durumunda ETS II oluşturulması 2028 yılına planlanmaktadır.

Yeni karbon kaçağı aracı oluşturması

Parlamento, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin iklim hedeflerinin artması yönünde çalışmalar yapmasını teşvik etmek, AB ve küresel iklim faaliyetlerinin baltalanmaması için AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) kurallarını kabul etti.

Güncel olarak CBAM kapsamında olan sektörler demir, çelik, çimento, alüminyum, gübre, elektrik, hidrojendir. İthalatçılar, bu malların üretildiği ülkede ödenen karbon fiyatı ile AB ETS’deki karbon ödeneklerinin farkını ödemek zorunda olacaklardır.  CBAM, 2026’dan 2034 yılına kadar olan süreçte, AB ETS ücretsiz tahsisatların kademeli şekilde kaldırılmasını devreye alacaktır.

Enerji yoksulluğuyla mücadele için Sosyal İklim Fonu

İklim geçişinin eşit ve sosyal açıdan kapsamlı olması için 2026 yılında AB Sosyal İklim Fonu(SCF) kurmak için yapılan anlaşma kabul edildi. Öncelikli olarak, enerji ve ulaşım yoksulluğu olan haneler, mikro işletmeler ve ulaşım kullanıcıları fayda sağlayacaktır.

Haber ana kaynağı: European Parliament (18.04.2023)