Bizden ve Dünyadan Haberler

KAMU GÖZETİMİ KURUMU TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORLAMA STANDARTLARI TASLAK METİNLERİNİ KAMUOYU GÖRÜŞÜNE AÇTI!

Kamu Gözetimi Kurumu Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları Taslak metinlerini kamuoyu görüşüne açtı!

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) S1 ve S2, şirketlerin sürdürülebilirlik riskleri ve fırsatları hakkında bilgi vermelerini zorunlu kılmaktadır. Bu standartlar, şirketlerin yatırımcılar için önemli bilgileri sağlamalarını amaçlamaktadır. Ayrıca, iklimle ilgili özel açıklamaları içeren UFRS S2, sürdürülebilirlik raporlamasını kolaylaştırmak için çeşitli tavsiyeler ve standartlar üzerine inşa edilmiştir.

UFRS S1 ve S2, şirketlerin sürdürülebilirlik açıklamalarını desteklemek amacıyla TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) tavsiyeleri, SASB (Sustainability Accounting Standards Board) Standartları, CDSB (Climate Disclosure Standards Board) Çerçevesi, Entegre Raporlama Çerçevesi ve Dünya Ekonomik Forumu metrikleri gibi önemli rehber ve standartları birleştirmektedir.

Türkiye’de, Kamu Gözetimi Kurumu 2022 yılında Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikle edindiği yetki çerçevesinde uluslararası standartlara uyumlu Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartlarını yayımlamakla görevlendirilmiştir.

ISSB standartlarının Türkçe tercümesi son aşamaya getirilmiş ve kamuoyu görüşüne açılmıştır. Bu süreç, tüm paydaşların görüşlerini alarak standartların Türk iş dünyasına uygun hale getirilmesini amaçlamaktadır.

Görüşlerinizi 11/12/2023 tarihine kadar elektronik ortamda surdurulebilirlik@kgk.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

Taslak metinlere ulaşmak için:

TSRS_S1_Surdurulebilirlikle_Ilgili_Finansal_Bilgilerin_Aciklanmasina_Iliskin_Genel_Hukumler_Taslak

TSRS_S2_Iklimle_Ilgili_Aciklamalar