Bizden ve Dünyadan Haberler

“NET SIFIR SANAYİ YASASI AVRUPA BİRLİĞİ’NDE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR!

Avrupa Birliği (AB), Net Sıfır Sanayi Yasası ile önemli bir dönüm noktası yaşayarak, 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşmayı sağlayacak temiz teknolojilerin üretimini hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Yasayla, AB’nin yıllık dağıtım ihtiyaçlarının en az %40’ını karşılayacak stratejik net sıfır teknolojilerin üretim kapasitesi 2030’a kadar oluşturulacak ve AB jeolojik CO2 depolama sahalarında yıllık 50 milyon ton enjeksiyon kapasitesi hedefine ulaşılacak. Net Sıfır Sanayi Yasası, yatırım ortamını iyileştirerek, 100.000 yeni iş imkanı yaratarak ve yeniliği teşvik ederek bu hedeflere ulaşmayı planlamaktadır.

Stratejik projelere yatırım teşvikleri, prosedürlerin basitleştirilmesi, kamu otoritelerinin sürdürülebilirlik kriterlerini benimsemesi, Net-Sıfır Endüstri Akademileri’nin kurulması, düzenleyici sanal alanlar ve Net-Sıfır Avrupa Platformu’nun oluşturulması gibi çeşitli önlemler içeren yasa Haziran 2024‘te yürürlüğe girecektir. AB’nin endüstriyel tabanını güçlendirerek, enerji sistemini temiz ve güvenli hale getirerek ve küresel bir temiz teknoloji lideri haline gelmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak

https://ec.europa.eu/commission/