Bizden ve Dünyadan Haberler

BİRLEŞİK KRALLIK, İTHAL EDİLEN ÜRÜNLERE KARBON FİYATLANDIRMA MEKANİZMASINI 2027 YILINDAN İTİBAREN UYGULAYACAĞINI AÇIKLADI.

Birleşik Krallık’a daha düşük karbon fiyatına sahip olan veya hiç karbon fiyatı olmayan ülkelerden ithal edilen mallar, 2027 yılından itibaren bir vergi ödemek zorunda kalacaktır. Birleşik Krallık’a ithal edilen ürünler Birleşik Krallık’ta üretilenlerle karşılaştırılabilir bir karbon fiyatıyla karşı karşıya kalacaktır. Karbon kaçağını önlemek, üretimin ve buna bağlı emisyonların, karbon fiyatı daha düşük olduğu veya hiç olmadığı için diğer ülkelere kaydırılması riskinin azaltılması amaçlanmaktadır.

CBAM tarafından uygulanan sorumluluk, ithal malın sera gazı emisyon yoğunluğuna ve eğer varsa menşe ülkede uygulanan karbon fiyatı ile İngiltere’de üretilseydi uygulanacak olan karbon fiyatı arasındaki farka bağlı olacaktır. CBAM yükümlülüğü, ithal mallarda gömülü emisyonlar temelinde İngiltere CBAM kapsamında ithal edilen ürünlerin ithalatçısı ile doğrudan bağlantılı olacağı bildirilmiştir. Sistemin emisyon sertifikalarının satın alınmasını veya ticaretini içermeyeceği açıklanmıştır.

Karbon kaçağı riskini azaltmak için Birleşik Krallık Emisyon Ticaret Planı ile birlikte çalışacağı belirtilmiştir. Birleşik Krallık Emisyon Ticaret Planı ile karşılaştırılabilir bir kapsam sağlamak amacıyla Kapsam 1, Kapsam 2 ve ithal ürünlerde yer alan belirli öncül ürün emisyonlarına uygulanacaktır.

Alüminyum, çimento, seramik, gübre, cam, hidrojen, demir ve çelik sektörlerinden Birleşik Krallık’a ithal edilen emisyon açısından en yoğun endüstriyel ürünlerin bazılarına karbon fiyatı uygulanacaktır. Kapsamdaki ürünlerin kesin listesi ve diğer detaylar 2024 yılındaki görüşmelerde kararlaştırılacaktır. Geliştirilecek uygulama ile küresel emisyonlarda gerçek bir azalmanın sağlanması beklenmektedir.