Blog Yazıları

SU KULLANIMINI AZALTMANIN FAYDALARI

Su Kullanımını Azaltmanın Kurumunuza 3 Somut Faydası

Su kullanımını azaltmak deyince ilk olarak ödeyeceğimiz faturanın azalacağını düşünüyoruz. Fakat bunun dışındaki faydaları da farkına vardığımızda verimli su yönetiminin neden her endüstri için şart olduğunu görebiliriz.

Su ve Elektrik Faturalarınız Azalır

Su tüketiminizi azaltmak su faturalarınızı direkt olarak azaltacağı akla gelen ilk faydadır. Bununla birlikte endüstriyel faaliyetlerinize göre pompalama, arıtım, ısıtma-soğutma, basınçlandırma gibi ilişkili sistemlerle birlikte elektrik faturalarınız da azalacaktır.

The Guardian’da yayınlanan bir habere göre, Kaliforniya’da eyalet elektriğinin %20’si ve elektrik santralleri tarafından kullanılmayan doğal gazın %30’u, suyun dağıtım için pompalanmasından atık suyun bertarafına kadar su sistemleri için harcanıyor [1].

Su Ayak İziniz İyileşir

Su ayak iziniz hesaplanırken sular mavi, yeşil ve gri su olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Su tüketiminizi azaltmak su ayak izinizi direkt olarak etkileyecek ve üretim proseslerinizi daha sürdürülebilir hale getirecektir. Böylece şirket olarak hem tasarruf edebilir hem de doğaya değer verdiğinizi su ayak izi, sürdürülebilirlik raporu, CDP protokolü gibi çeşitli yollarla paydaşlarınıza ve müşterilerinize beyan edebilirsiniz.

Karbon Ayak İzinizi Düşürür

Su tüketimini azaltmaktan bahsettiğimizde aklımıza emisyon salımlarının da önüne geçeceğimiz gelmiyor. Fakat gerçekte su tüketimi ve enerji üretimi arasında çok net bir ilişki var. Örneğin, üretim tesislerinizdeki sıcak su ihtiyacı önemli bir emisyon salımına sebep oluyor. Bu gibi operasyonel faaliyetler karbon ayak izinizi direkt olarak etkilediğinden su tüketiminizi azaltmak karbon ayak izinizi de küçültmenize büyük katkı sağlıyor.

Ev aletlerini çalıştırmak için gereken güç ve özellikle de suyu ısıtmak için gereken enerji, ev sahipleri tarafından büyük ölçüde görünmeyen bir karbon ayak izine sahiptir. Birleşik Krallık’ta tüm karbondioksit (CO2) emisyonlarının %6’sını bu akışlar oluştururken, çamaşırhane tek başına ABD’deki tüm konut sektörü CO2 emisyonlarının %8’ini oluşturmaktadır. ABD’de suyu hem konut hem de ticari amaçlarla taşımak, arıtmak ve kullanmak için gereken enerji, yılda yaklaşık 290 milyon metrik ton CO2 üretiyor – bu da ülkenin toplam karbon emisyonunun %5’ine eşdeğer [2].

Sustainable Future olarak;

ISO 14046 standardı kapsamında su ayak izinizi ölçüyor ve raporluyoruz. Su ayak izi ve karbon ayak izinizi azaltmanız için hedef koymanıza yardımcı oluyor; strateji ve yol haritası planlıyoruz.

 

Referanslar

[1] https://www.theguardian.com/sustainable-business/2016/oct/11/greenhouse-gas-water-use-emissions

[2] https://www.bbc.com/future/article/20200326-the-hidden-impact-of-your-daily-water-use#:~:text=Yet%20all%20of%20our%20water,CO2%20emissions%20in%20the%20US.