Bizden ve Dünyadan Haberler

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI’NDA ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI KOORDİNASYONUNDA ÇEVREFEST GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

Türkiye 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Dönüşüm Hedefleri doğrultusunda Türkiye Çevre Haftası kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilk kez ÇEVREFEST düzenlenecektir. 5-9 Haziran tarihlerinde Ankara’da Başkent Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilecek festivalinin teması  “Herkesin Bir Dünyası Var”  olarak belirlenmiştir.

Deniz altı kirliliğine dikkat çekmek amacıyla dalışlar gerçekleştirilmesi, motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması amacıyla trafiğe kapalı alanlar oluşturulması ve Sıfır Atık atölyelerinin kurulması planlanmıştır. Söyleşiler, atölye çalışmaları, iklim tüneli uygulaması ve çevre konulu kitapları içeren kitap fuarı festival kapsamında bulunacaktır. Çevre bilinci kazandırmak amacıyla düzenlenecek seminer, eğitim ve panellerde temiz üretim teknolojileri, enerji ve kaynak verimliliği, sürdürülebilirlik konularının işlenmesi planlanmaktadır. 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlerin gerçekleştiği bölgeler için tasarlanan çevre dostu ve Sıfır Atık prensibiyle uyumlu çelik köy evi ziyarete açılacaktır.

Çevre Haftası’nda ÇEVREFEST kapsamında 81 ilde sıfır atık atölyelerinin kurulması, atık getirme merkezleri ve geri dönüşüm tesislerine ziyaretlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Kıyı şehirlerinde “Sıfır Atık Mavi” uygulamaları doğrultusunda mavi bayraklı marina ve teknelere ziyaretler gerçekleştirileceği belirtilmiştir. İklim değişikliğinin denizlere etkilerinin anlatılması ve dalışlar ile deniz altı kirliliğine dikkat çekilmesi planlanmaktadır.

“Dünya Ortak Evimiz” sloganıyla fidan dikimleri gerçekleştirilerek iklim değişikliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır. Tescilli mağaralar ve anıt ağaçların tanıtılması festival kapsamında düzenlenen etkinliklerdendir. Bir gün boyunca trafiğe kapalı alanlar oluşturularak motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin azaltılarak, bisiklet ve e-skuter gibi mikromobilite araçların kullanımı teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Daha fazla bilgi için: ÇEVREFEST

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir